Mivel még egy kísérleti eszközről van szó, a robot első páciense egy malac volt. A robotok és a különböző automatizált megoldások évről évre egyre inkább szerves részét képezik a műtőnek. Bevált eljárásnak számít, hogy a sebész egy a precíz robotkart irányít a beavatkozás során, azonban az az idő is lassan eljön, amikor a gép, emberi beavatkozás nélkül, önállóan cselekszik.

robot sebész

Kép: Popular Science

A washingtoni Országos Gyermek és Gyógyintézeti Klinikán dolgozó kutatók egy olyan eszköz kifejlesztésén dolgoznak, amely önállóan képes elvégezni bizonyos műtéteket. A gépeknek nincs szüksége folyamatos felügyeletre, vagy egy sebész utasításaira, önállóan képesek dönteni, és levezetni a teljes műtétet. A sebészrobot a STAR nevet kapta, egy könnyű robotkar, amely több funkciót is képes ellátni.

A mai robotműtétek során egy sebész irányítja a gépet, így a beavatkozások kimenetele teljes mértékben a sebészen múlik. Ezzel szemben az új technológia, a vezérlő szoftver tökéletesítésével a végletekig fejleszthető. Egy sebésznek sok év gyakorlat kell ahhoz, hogy a legtökéletesebb ellátást biztosítsa. Azonban ha a robot szoftverét a végletekig fejlesztik, képes lehet hasonló színvonalon dolgozni. És akkor az orvosok túlterheltségének negatívumait még nem is vettük számításba. Azonban ha csak a rutinműtétek terhét képesek lehetnek a STAR-ra hárítani, azzal a páciensek és az orvosok is sokat nyerhetnek.

Az eddigi eredmények szerint a műtétek 60%-át sikerült a robotnak önállóan elvégeznie, a fennmaradó 40%-ban az orvosnak apróbb helyreigazítást kellett adnia a tökéletes végeredményhez. A kutatók úgy gondolják, hogy a robotkar készen áll az önállóságra, hiszen az orvosok beavatkozása nélkül is képes szinte tökéletes munkát végezni. A jövőben elkezdik tesztelni a robotot éles helyzetben is, természetesen továbbra is egy sebész felügyelné a gép munkáját.