Az elektromosság körül vesz, meghatározza mindennapjainkat, és kényelmesebbé teszi az életünket. Habár számtalan kollégánk dolgozik vele, és munkája teljesen a villamosságon alapszik, mégis sokan elfelejtjük, mégis honnan indult el ez a fizikai csoda felfedezése és igába fogása, hogy a számítógépektől a villamos autóig mindent működtessen.

De nézzük is honnan indult el ez az egész.

Az ókori görögök már ismerték az olyan jelenségeket amely a statikus elektromosság. Borostyánt dörgöltek állati szőrméhez, és így érték el, hogy statikus elektromosságot állítottak elő. Habár valószínű, hogy a felfedezés inkább egy téli napon a borostyán nyaklánc szőrmekabáthoz való dörgölésekor lepte meg kecses viselőjét, nincs nyoma, hogy a görög vagy római tudósok, vagy az antik világ mélyebben foglalkozott volna az elektromosság hasznosságával.

Sir William Gilbert

Sok év múlva egy angol természettudós, név szerint Sir William Gilbert (1544. máj. 24 – 1603. nov. 30), fontos kísérleteket végzett a mágnesek kölcsönhatására vonatkozóan. Ebben a korban számos tudós fordult a reneszánsz jegyében az antik világ irodalma, és tudása felé, hogy ötleteket nyerve, jobban megismerje a körülöttünk lévő világ rejtelmeit.

A fenti úriember, a bolygók mozgását, és a kopernikuszi világrendszer elméletet tanulmányozva fizikai kísérleteket végzett. Magnetitből (mágneses vasércből, Fe3O4) golyókat készített és az ezeket körülvevő mágneses teret a gömbök körül különböző helyeken és különböző távolságra elhelyezett parányi iránytűkkel tanulmányozta.

Tapasztalta, hogy van a gömbnek egy olyan pontja, amely minden más pontnál erősebb vonzóerőt fejt ki az iránytű egyik végére, az átellenes pont pedig maximális vonzóerőt gyakorol az iránytű másik végére. A gömb felszínének különböző pontjain a tű mindig meghatározott helyzetbe áll be, éspedig a maximális vonzások pontjait, azaz a gömb mágneses pólusait összekötő főkör irányába. Ez feltűnően hasonlít ahhoz, ahogyan az iránytűk a Föld felszínének különböző pontjain beállnak Északi vagy Déli irányba. Gilbert ebből arra következtetett, hogy a mi földgolyónkat óriás mágnesnek lehet tekinteni, amelynek pólusai a földrajzi északi és déli sarkok közelében vannak.

Gilbert vizsgálta a megdörzsölt borostyánkő hatását is, és úgy tapasztalta, hogy többféle test is mutathat dörzsölésre borostyánkőhatást. Megtapasztalta, hogy a dörzsölésre fellépő elektromos hatás például nedvesség hatására megszüntethető, de ez a mágnességre nincs hatással. Tehát a mágnesség alapvető, az elektromosság pedig csupán mesterségesen előidézhető tulajdonsága bizonyos testeknek.

Ha már itt tartunk az elektron szó, amely alapja fogalomtárunknak, egy görög szó, amely „gyanta, borostyánkő”-t jelent. Sir William Gilbert használta először, így megalkotta a villamosságtan alapjait.

Eredményeit „De magnete magneticisque corporibus et de magno magnete Tellure” (A mágnesről, a mágneses testekről és a Föld mágnességéről) könyvében tette közzé. A könyv részletesen foglalkozik a mágnesek összes lényeges kvalitatív tulajdonságával. A munkásága miatt jelenleg is őt tekintjük az elektromosság és a mágnesség atyjának.

Sir William Gilbert tanulmányai alapján a 17 században élt Ottó von Guericke (1602. nov. 30 – 1686. maj. 21) megdörzsölt borostyánkővel könnyű tárgyakat, például papírdarabokat vonzott, majd elejtette őket. Rájött, hogy két könnyű test viszont, amelyeket a megdörzsölt borostyánkő érintett, mindig taszítja egymást. Azt találta továbbá, hogy az elektromos töltést át lehet vinni egyik testről a másikra (vagyis az egyik borostyánról a másikra), nemcsak közvetlen érintkezés útján, hanem őket összekötő fémdróttal vagy nedves kötéllel is.

Nos habár Ottó nem is sejtette, de a világon talán ő volt az első, aki az első villamos energia átvitelét megvalósította.

Guericke

Guericke 1663-ban megalkotta az első elektromos generátort, amely egy forgó kéngolyó dörzsölésével állított elő sztatikus elektromosságot. 1672-ben felismerte, hogy a súrlódás a kéngolyó felületén fényt eredményez, ezért őt tekinthetjük az elektro-lumineszcencia felfedezőjének is.

Ottó von Guericke nem csak abban volt híres, hogy megépítette, az első elektromos generátort, de az elektromos tapasztalata mellet számos felfedezés fűződik a nevéhez, úgy mint a vákuumszivattyú, barométer, valamint ő fedezte, fel, hogy a levegőnek is súlya van.

Az évszázadban számos további tudós kísérletezet a statikus elektromossággal, így pl. Jean Teophile Desaguliers(1683–1744), vagy

Stephan Gray (1666–1736) számos kísérletet végzet és növelte a tapasztalatok, és tudások tárházát.

A következő nagy lépést Charles François du Fay (1698. szept. 14 – 1739 jul. 16) tette meg, azzal, hogy megállapította, hogy kétféle elektromosság van! Persze most ezen sokan mosolyognak, de akkoriban a fizikai tanulmányok, és következtetések nem mindig voltak pontosak.

A fenti állítását a következő tapasztalatok alapján hozta létre:

Az egyik borostyánkő, pecsétviasz, keménygumi és más gyantaszerű anyagok dörzsölése útján keletkezik, a másik pedig üvegszerű anyagok, például üveg vagy csillám dörzsölése útján. Charles úgy gondolta az elektromosság mint valami láthatatlan folyadék (fluidum) kétféle lehet. Így az elektromos folyadékot, fluidumot „gyanta-elektromosságnak” és ,,üveg-elektromosságnak” nevezték el. Megállapították az is, hogy az azonos elektromos töltések taszítják, a különbözők pedig vonzzák egymást. No ez már ismerős számunkra. Az elektromosan semleges testekről feltételezték, hogy mindkét elektromos fluidumot egyenlő mennyiségben tartalmazzák, míg az elektromosan töltött testekben vagy a gyanta- vagy az üveg-elektromosság van túlsúlyban.

kísérlet

A kísérletek során az elektroszkópot, vagyis az elektromos töltés jelenlétét kimutató műszert 1705-ben szerkesztette Francis Hauksbee the Elder (1660–1713). Ez két szalmaszálból áll, amelyek egy fémrúd alsó végén egymás mellett vannak felfüggesztve. Ha a rúdba akár gyanta-, akár üveg-elektromosságot vitt, a szalmaszálak azonos elektromossággal töltődtek fel és így egymástól elváltak. Ma is használjuk ezt a műszert, csak a szalmaszálak helyére sokkal könnyebb arany lemezkék kerültek.

A Hauksbee kifejlesztett még egy elektrosztatikus generátort. A jobb oldali képen látható, amely egy üveggömb, amely forgatható gyorsan egy kézzel hajlított kerékkel. Miközben forgott a nagy kerék, Francis Hauksbee a gömbre helyezte a másik kezét, amelyben pamut ronggyal, vagy kendővel elektrosztatikus elektromosságot generált (a gömbből korábban kiszivattyúzta az összes levegőt). Amikor a forgó gömbhöz hozzáért elektromos szikrák fényt vetettek. Később arra is rájött, hogy ha levegő marad bent ez a jelenség nem állítható elő. Amennyiben például higanyt tett a gömbbe, és a levegőt kiszivattyúzta, a generált elektrosztatikus feszültség ionizálja a gömbben lévő bennmaradt gázokat ami egy kék plazma fényt generál a gömb belsejében. Ez a fény elég volt, ahhoz, hogy olvasni, írni lehessen mellette. Ez lett az alapja a későbbi gázkisüléses lámpáknak, ami neon vagy higanygőzzel működtek.

A fenti tudósok megalappozták, hogy elektromosságot ember is képes előállítani, valamint – ami még ennél is fontosabb volt –, hogy az emberek rájöttek, hogy az elektromosságot a tulajdonságai miatt munkára is foghatjuk (világítás, elemek forgatása stb.).

Az elektromosság szépen lassan bekúszott a tudományos emberek köztudatába, és innentől kezdve az elektromosság mint tudományág megszületett.

A villamosság mindennapi használatához még hosszú út vezetett, de ezt már a következő részben mutatjuk be.